Wakacje nad jeziorem

Wakacje nad jeziorem to jeden z pomysłów na spędzenie wakacji. Pytanie tylko dlaczego jezioro a nie góry czy może? Otóż powodów może być wiele. Zaletą wakacji nad jeziorem jest niewątpliwie to, że jest to zbiornik zamknięty, a więc woda w nim szybciej będzie się nagrzewać i będzie cieplejsza niż w morzu. Kolejnym argumentem przemawiającym nad wyższością wypoczynku nad jeziorem jest fakt, że chodząc po górach często trzeba się wspinać, a nie wszyscy mają dobrą kondycję – więc po co się męczyć. Nie mówiąc już o ewentualnych odciskach. A poza tym taka wyprawa w góry to duży koszt, ponieważ trzeba zainwestować w specjalne obuwie, ubiór, plecak itp.
Podczas wakacji nad jeziorem można bardziej wypocząć (np. od pracy), ponieważ nad morzem zazwyczaj są tłumy ludzi i masa rozwrzeszczanych dzieci.
Niestety wakacje nad jeziorem mają też swoje minusy. Jeżeli jezioro nie jest położone w pobliżu jakiegoś dużego miasta, to podczas deszczu możemy się nudzić. Należy wtedy zabrać ze sobą jakieś gry, karty itp. Szczególnie wtedy, gdy wypoczywamy z dziećmi. Jak wiadomo dzieci szybko się nudzą i byle czym się nie zadowolą. Jednak brak dużego miasta w pobliżu ma również swoje zalety (nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło), ponieważ nie ma gdzie rozpuszczać pieniędzy. Taka opcja jest polecana dla ludzi lubiących oszczędzać i ceniących sobie swoją niezależność finansową.
Jest jeszcze jedna wada wakacji nad wodą (nie tylko nad jeziorem ale również nad morzem czy rzeką). Tą wadą są komary, które uwielbiają wilgoć.
Ale pomińmy już wady i skupmy się na jeszcze kilku zaletach wypoczynku nad jeziorem. Jeżeli posiadamy patent żeglarski możemy spędzić ten czas aktywnie, żeglując i podziwiając widoki ze środka jeziora (należy zawsze pamiętać o kapokach, nawet gdy ktoś doskonale potrafi pływać!). Natomiast jeżeli ktoś nie posiada patentu lub dopiero jest w trakcie jego wyrabiania to może popływać na rowerkach wodnych, które są bezpieczniejszą formą aktywnego wypoczynku i nie wymagają żadnych dodatkowych uprawnień ani doświadczenia. Cena wypożyczenia takiego rowerka nie jest droga i waha się w przedziale 8-19 zł.
W Polsce nie jest trudno o znalezienie fajnego jeziora, nad którym można spędzić swój urlop. Wszystko zależy od naszych preferencji. Fakt, że trzeba mieć szczęście, żeby trafić na ładną pogodę. Ale zła to też nie koniec świata. Można nadrobić zaległości w czytaniu, w programach telewizyjnych (pod warunkiem, że jest dostępny telewizor w miejscu naszego noclegu) oraz można nadrobić zaległości w świeżych informacjach na Facebooku (jeśli posiadamy dostęp do Internetu).
Ostatnio modne zrobiło się chodzenie z kijami, tzw. gording walking. Oczywiście można chodzić z „kijami” po górach lub po plaży, ale osobiście polecam chodzenie dookoła jeziora (nie trzeba pokonywać przeszkód w postaci kamieni ani mocować się z piaskiem). Do tego sportu nie jest potrzebna ładna pogoda – starczy kurtka przeciwdeszczowa z kapturem w przypadku deszczu oraz okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem lub kapelusz i balsam z filtrem UV w przypadku dużego słońca.

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.