Morza kolorowe – Czarne

Wiele mórz, występujących na ziemskim globie posiada ciekawe, kolorowe nazwy. Jednym z nich, jest Morze Czarne. Jego nazwa pochodzi od specyficznego koloru, który powstaje poprzez siarczki barwiące wodę na czarno. Jest to morze śródlądowe, które poprzez cieśniny Bosfor i Dardanele łączy się z Morzem Śródziemnym, te zaś poprzez cieśninę Gibraltar wpada do Oceanu Atlantyckiego. Wraz z Morzem Azowskim, jego powierzchnia wynosi aż 460 tysięcy kilometrów. Państwa, które z nim sąsiadują, to Ukraina, Turcja, Rumunia, Rosja, Bułgaria i Gruzja.

Do Morza Czarnego wpadają najdłuższe rzeki Europy, czyli Dunaj, Dniepr i Dniestr. Tutaj również zlokalizowane są wielkie czarnomorskie porty, takie jak historyczna Warna w Bułgarii, Nowosybirsk w Rosji, Samsun w Turcji, czy Odessa na Ukrainie.  Jeśli chodzi o parametry, to średnia głębokość morza to 1315 metrów, najgłębsze miejsce ma 2258 metrów, średnie zasolenie wynosi około 20 promili, temperatura waha się od 5 stopni zimą, do nawet 29 stopni latem. Morze Czarne jest największym zbiornikiem beztlenowym na świecie, przez co w głębinach morskich praktycznie nie istnieje życie organiczne.

Jeśli chodzi zaś o samą florę i fauną, to są one dosyć zróżnicowane. Liczba gatunków ryb wynosi 185, mimo to, rybołówstwo nie jest najbardziej rozwiniętą gałęzią gospodarki w tym regionie.

Obecnie, rola Morza Czarnego jest dużo bardziej marginalna niż w przeszłości. W dawnych czasach stanowiło bardzo istotny morski szlak handlowy. Używany był przede wszystkim jako nitka traktowa, którą sprowadzano znad Morza Bałtyckiego cenny w azjatyckich regionach bursztyn. Również mitologia, nie omieszkała wspomnieć o tym regionie, jako mitycznej krainie zamieszkiwanej przez Amazonki, a także o jego wybrzeżach, jako celu wyprawy Jazona po Złote Runo. Obecnie, Morze Czarne, to region przede wszystkich turystyczny, szczególnie rozwinięty na wybrzeżach Bułgarii, Rumunii oraz na ukraińskim Krymie. Wielu turystów chętnie decyduje się właśnie tam spędzić swoje wakacje, a przy okazji dowiedzieć się, dlaczego nazywa się ono Czarne.

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.