Bałtyk

Chlubą Polski jest dostęp do morza. Warto więc znać parę faktów dotyczących Bałtyku. Morze Bałtyckie jest dosyć płytkim morzem wewnętrznym, czyli śródlądowym lub inaczej kontynentalnym. Znaczy to ,że praktycznie z każdej strony otoczone jest ono lądami, a z oceanem połączone jest za pomocą wąskich cieśnin. Jest również najmłodszym morzem europejskim.

Zajmuje powierzchnię 415 tysięcy kilometrów i otoczone jest przez europejskie państwa – Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy i Danię. Cechą charakterystyczną jest długa na 8100 kilometrów i urozmaicona linia brzegowa, bogata w liczne przylądki, półwyspy i zatoki, takie jak Botnicka, Gdańska,  czy Fińska. Najbardziej znane i największe wyspy znajdujące się na Bałtyku to Bornholm, Gotlandia, Olandia, Rugia, Wolin i Wyspy Alandzkie. Morze Bałtyckie połączone jest z Morzem Północnym poprzez cieśniny duńskie Kattegat i Skagerrak. Jeśli chodzi o głębokość, wysokość pływów i zasolenie Bałtyku, to są one niewielkie.

Głębokość wynosi średnio około 52 metry – maksymalna głębokość to 459 metrów. Temperatura waha się od około 0-2 stopni w zimie, przez co morze zamarza, do mniej więcej 20 stopniu na południu, w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie z opinią biologów, zarówno flora, jak i fauna Morza Bałtyckiego, są dosyć ubogie. W tej pierwszej królują zielenice, krasnorosty i brunatnice, zaś jeśli chodzi o zwierzęta, to przede wszystkim spotkać można foki szare, obrączkowane i morświny.

Jeśli chodzi o ryby, najczęściej występujące gatunki to dorsze, flądry, śledzie, makrele i węgorze. Niestety, Bałtyk jest również morzem dosyć mocno zanieczyszczonym. Jest to efektem emitowania zanieczyszczeń przemysłowych, sztucznych nawozów rolniczych i wpływania do niego ścieków rzecznych. Przez to wszystko, w morzu na potęgę mnożą się sinice, czyli glony powodujące zmętnienie wody i ograniczenie rozwoju roślinności płytkowodnej. Ekolodzy nie zaprzestają jednak walki, by Bałtyk odzyskał czystość i swoje naturalne piękno.

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.