Zwiedzanie Szlaku Orlich Gniazd

Jeżeli kiedyś zastanawiałeś się nad tym co ciekawego prócz licznych kopalni ma do zaoferowania Śląsk możesz zdziwić się. Tutaj przebiega tak zwany „Szlak Orlich Gniazd”. Należy do niego kilkanaście zamków znajdujących się w województwie Małopolskim i Śląskim. Warto swoją trasę rozpocząć na jurze Krakowsko-Częstochowskiej i odwiedzić Mirów i Bobolice.

Zamki te posiadają niezwykła historię oraz bardzo ładnie wyglądają. Znajdują się one w okolicy jaskiń oraz grot czy jurajskich skałek. Zamek Bobolice zbudowany został przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku . Tworzył system umocnień zwanych „Orle Gniazda”. Od XV wieku zamek ciągle jest własnością osób prywatnych. Warto zwrócić uwagę na łączący zamki wał skalny zwany Grzędą. Składa się on głównie z pochodzącymi z czasów jury ostańce o ciekawych nazwach „Skrzypce” „Klawiatura” „Szafa”, „Trzy Siostry” oraz wiele innych. Tutaj znajduje się także bardzo wiele jaskiń i grot. W jednej z nich znaleziono szczątki neandertalczyka. Kolejnym ciekawym miejscem są ruiny zamku w Ogrodzieńcu w którym kręcona była ekranizacja „Zemsty” Fredry.

W sezonie letnim na ich terenie możemy podziwiać zmagania i potyczki rycerzy, którzy dzielnie walczą o zamek. Jest też wiele atrakcji takich jak pokaz starodawnych strojów oraz fetsyn. W pobliżu ruin zamku można wynająć sobie pokój w hotelu lub zdecydować się na biwakowanie. Osoby które fascynują się potyczkami rycerskimi i ostatnio panującą na tego typu akcje modą powinny wpisać sobie sierpniowe imprezy odbywające się w Ogrodzieńcu na listę najciekawszych wydarzeń sezonu letniego. Zwiedzanie szlaku Orlich Gniazd może być doskonałym pomysłem na spędzenie urlopu gdy za oknem słońce nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Zwiedzenie starodawnych murów jest niezwykle ciekawą atrakcją również dla miłośników historii. Potrafią oni przyglądać się im godzinami i wyobrażać sobie jak kiedyś na ich terenie funkcjonowało życie. Musimy zdawać sobie sprawę, że wchodząc po schodach twierdzy lub przebywając na dziedziniec kilkaset lat temu tętniło tam życie osób, które zmagały się ze swoimi problemami, czasem nawet dochodziło do walki z wrogiem.

 

 

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.