Zabytkowa kopalnia nafty w Krośnie

Czasem dobrze jest uświadomić sobie pewne ważne rzeczy z zakresu naszej historii i kultury. Czy wiedziałeś o tym, że w Polsce dokładnie na Podkarpaciu w małej miejscowości zwanej Bóbrka usytuowanej niedaleko Krosna znajduje się jedna z najstarszych światowych kopalni ropy naftowej.

Wszystko dzięki zasłudze Ignacego Łukasiewicza. Jego przygoda z wydobywaniem ropy w tym miejscu rozpoczęła się w 1854 roku. Ważne jest to, że kopalnia po dziś dzień funkcjonuje. Właśnie Łukasiewicz wynalazł ropę naftową. Był farmaceutą, który większość swojego życia spędził na badaniu licznych właściwości nafty. On także wynalazł i skonstruował liczne sprzęty dzięki, którym można w łatwiejszy sposób wydobyć ropę. Jego wynalazki znane były na całym świecie. Najcenniejsze są kopanki ropne „Franek” z roku 1860 roku oraz „Janina” z roku1878.

Na terenie muzeum znajduje się także i dom założyciela w którym znajduje się bardzo wiele pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu. Należą do nich między innymi zbiory geologiczne, kartograficzne oraz kolekcja lamp naftowych. Zwiedzanie kopalni może wydać się zajęciem nawet bardziej nudnym od zwiedzania muzeum jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Na miejscu mamy możliwość zobaczenia na własne oczy w jaki sposób była wydobywana nafta oraz przyjrzeć się z bliska naczyniom które były wykorzystywane do tego. Przede wszystkim dużo turystów przyjeżdżających do krosna dowiaduje się o atrakcjach jakie znajdują się w tym mieście. Nie każdy z nas wie że na terenie polski znajdowała się w ogóle jakakolwiek kopalnia nafty. Zazwyczaj termin ten kojarzy nam się z węglem kamiennym i Śląskiej, a nie Podkarpaciem. Na miejscu znajduje się muzeum sprzętu w którym przewodnik pozna nas z wykropkowywaną w dawnych czasach technologią mająca na celu wydobyć jak największa ilość ropy naftowej. Taka wycieczka daje możliwość zdobyć nową wiedzą, a także poszerzyć swoje horyzonty. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile ciekawych miejsc znajduje się na terenie naszego pięknego kraju. Wycieczka na weekend do krosna jest ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu i w towarzystwie rodziny i w towarzystwie przyjaciół.

 

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.