Piękno średniowiecznych zabytków

Jeśli bardzo interesują Cię zabytki oraz ruiny zamków, klasztorów i inne warto byś zajrzał na Kieleczczyznę. Tutaj znajduje się część słynnego Europejskiego Szlaku Cysterskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że znajduje się tutaj bardzo wiele zabytków z czasów średniowiecza. Warto pamiętać podczas zwiedzania o tym, że cystersi zajmowali się bardzo wieloma rzeczami.

Prowadzili hodowle zwierząt, zajmowali się tkactwem, młynarstwem, hutnictwem i górnictwem. Dziś możemy obserwować pozostałości po ich budynkach, co prawda różnie zachowane. Przez miasta Jędrzejów, Koprzywnicę i Wąchock przebiega świętokrzyski odcinek szlaku cysterskiego. Swoją podróż w przeszłość dobrze jest rozpocząć w Jędrzejowie.

Tutaj znajduje się najstarsze polskie opactwo cystersów pochodzące z pierwszej połowy XII wieku. W roku 1210 wzniesiono tam istniejącą po dziś dzień bazylikę ,którą na nasze nieszczęście przebudowano na styl barokowy. Pozostałości z czasów średniowiecza stanowi romańska półkolista wieża. W krypcie tego kościoła pochowany jest bł. Wincenty Kadłubek biskup krakowski. Zabytki te pozwalają na lepsze zapoznanie się z nasza polską historią.

Wyruszając do obejrzenia zabytkowych murów lub średniowiecznych budowli jesteśmy w stanie poczuć klimat życia sprzed kilkuset lat. W tego typu miejscach coraz częściej organizowane są bitwy i pojedynki mające na celu zobrazować jak w dawnych czasach wyglądało życie. Mężczyźni przebierają się za rycerzy i walczą ze sobą natomiast kobiety wykonują czynności jakie były robione przez ówczesne panie. Oczywiście wszystko dobywa się za pomocą odpowiednich rekwizytów i strojów. Ruiny zamków, kościołów oraz klasztorów mogą być zwiedzane w sezonie gdy właśnie pełno jest tego typu imprez lub poza sezonem gdy omijając kolejki możemy śmiało wejść do każdego zabytki i skorzystać z każdej atrakcji turystycznej. Średniowieczne zabytki są o tyle ciekawe, że dotyczą bardzo odległych czasów. Czasem trudno jest nam sobie wyobrazić, że budowla ta powstała w 1200 lub 1400 roku.

 

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.