Morze, którego nie ma – Morze Sargassowe

Jednym z najbardziej nietypowych mórz świata, a być może nawet pierwszym w tych statystykach, jest niewątpliwie Morze Sargassowe. Co stanowi o jego unikatowości? Fakt, że znajduje się na środku oceanu i w żaden sposób nie graniczy z żadnym lądem, co generalnie jest cechą charakterystyczną wszelkich mórz, czy przybrzeżnych, czy śródlądowych. Znajduje się ono w północnej części Oceanu Atlantyckiego i zajmuje powierzchnię około  6-7 milionów kilometrów. Nie sposób ustalić jej precyzyjnie, ponieważ jest to woda, otoczona przez inne wody, wyszczególniona ze względu na otaczające je prądy Golfsztrom, Kanaryjski i Północno – Równikowy. Jednak miejsce to uznaje się za morze ze względu na specyficzne cechy, typowe dla tego typu zbiorników.

Jego nazwa pochodzi od gatunku glonów Sargassum, które tworzą na powierzchni wody pęcherzyki, które przypominają winogrona o nazwie sarga, które uprawia się w Portugalii. Ciekawostką jest, że nawet jeśli na oceanie szaleją prądy, to Morze Sargassowe jest ciche i przejrzyste.  Jest t efekt działania właśnie wspomnianych wodorostów. Zaś tam, gdzie glony nie dosięgają, toń jest tak przejrzysta, że Morze Sargassowe zalicza się również do jednych z najbardziej przejrzystych mórz na całym globie. Jego nietypowość podkreśla również fakt, że niektóre gatunki, jak węgorze, przypływają właśnie tysiące kilometrów to miejsce, w celu złożenia tarła, a potem zdychają z wycieńczenia. Jednak to nie wszystko, co powoduje, że Morze Sargassowe jest swego rodzaju unikatem, ponieważ jest również legendą.

To ponoć na jego wodach pływa Latający Holender, czyli zagubiony holenderski, pozbawiony załogi statek widmo, bohater wielu opowiadań czy filmów. Właśnie wielu pisarzy i poetów, uczyniło to nietypowe morze jednym z niemych bohaterów swoich utworów. Wystarczy wspomnieć słynne dzieło Juliusza Verne, czyli „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi”, czy „Balladę o Morzu Sargassowym” Juliusza Słowackiego. Tyle legend, historii, czy dzieł świadczy, że fenomen Morza Sargassowego nie przemija z czasem.

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.