Atrakcje turystyczne Rzeszowa

Będąc w Rzeszowie warto zwrócić uwagę na nowo otwartą podziemną trasę turystyczną. Jest to szereg piwnic obecnie wzbogaconych o eksponaty historyczne. Budowano je bardzo wiele lat. Rozpoczęto w czasach średniowiecza. Miasto położone było na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych dlatego też budowano piwnice pod kamienicami aby móc gdzieś gromadzić towary. Piwnice pełniły rolę magazynów a czasem nawet i sklepów.

Po rozbiorach Polski sytuacja handlowa uległa pogorszeniu i piwnice przestały być potrzebne. Z tego powodu znaczną część zasypano lub zamurowano. Podczas II wojny światowej niektóre z nich (te które były jeszcze sprawne) służyły jako dobra kryjówka. Ukrywali się w nich Żydzi uciekający z rzeszowskiego getta. Trasa liczy około 15 korytarzy i 25 piwnic. Pomysł na otwarcie tej trasy wziął się z konieczności umocnienia piwnic aby nie zawaliła się Starówka. Rzeczą, którą warto zobaczyć jest „Korytarz Herbowy” w którym znajdują się herby dawnych właścicieli Rzeszowa oraz herby miejskie.

Taka podróż to nie tylko zwiedzanie nowych miejsc, lecz również podróż historyczna. Powinna być ona organizowana przez szkoły po to aby uczniowie lepiej zrozumieli co takiego nauczyciel chce im przekazać podczas nudnego wykładu w sali historycznej. Odwiedzenie miejsc w których tyle czyta się w podręcznikach do historii gwarantuje, że uczniowie lepiej przyswoją sobie dany temat. Odwiedzając Podkarpacie możemy odwiedzić najważniejsze zabytki. Jednym z nich jest właśnie „Korytarz herbowy”. Miejsce to jest szczególnie polecane osobom interesującym się tematyką II wojny światowej, lecz każdy polski patriota powinien uwzględnić tą atrakcje na swojej liście. Rzeszów jest niezwykle pięknym miastem, lecz ze względu na niedogodną lokalizację nie zawsze docenianym przez turystów. Romantyczny weekend w Rzeszowie lub też zwiedzanie Podkarpacia podczas urlopu gwarantują ciekawe wakacje które wzbogacą naszą wiedzę na temat polskiej turystyki. Co ciekawe ceny w tym regionie są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi regionami turystycznymi.

 

Napisz komentarz

Musisz mieć konto żeby komentować.